در این پست جزوه مدار الکتریکی و الکترونیکی تقدیم شما می‌شود. مدار الکتریکی و الکترونیکی قبلا به صورت دو درس مستقل سه واحدی ارائه می شد. درس مدار از دو سال قبل، به صورت یک درس سه واحدی درآمد. این درس، برای دانشجویانی که قصد کار کردن در شاخه های سخت افزاری(مثل معماری کامپیوتر یا پیاده سازی سخت افزاری شبکه ها) دارند، درس مهمی هست. 

آنچه در این درس خواهید آموخت

تکنیکها و روشهای تحلیل مدل یک سیستم الکتریکی است. در ابتدا یادآوری از مفاهیم پایه‌ای که با آن سروکار داریم، یعنی اختالف پتانسیل، جریان، توان و انرژی. پس از آن با قوانین حاکم بر مدارهای الکتریکی فشرده و المانهای پایه‌ای که در مدلسازی سیستمهای الکتریکی بکار میروند، آشنا خواهید شد. در ادامه روشهای الگوریتمیک تحلیل مدار و همچنین مفاهیم اساسی مرتبط با آن معرفی می‌شود. علاوه بر این، ضمن آشنایی با المانهای پایه الکترونیک، به تحلیل مدارهای الکترونیکی خواهیم پرداخت. انتظار میرود که پس از آموختن این درس قادر باشید براحتی کلیه مدارهای متشکل از المانهای الکتریکی خطی و المانهای الکترونیکی پایه را تحلیل نمایید.

منابع درس

این درس دو مرجع اصلی دارد. قسمت الکتریک از روی کتاب تحلیل مهندسی مدار، نوشته ی ویلیام هیت تدریس می‌شود. قسمت الکترونیک آن را از روی کتاب مبانی میکروالکترونیک نوشته بهزاد رضوی و ترجمه دیانی-زارع تدریس خواهد شد. البته سعی می‌شود تا حد امکان، جزوه کامل باشد و برای فهم مطالب نیازی به خود کتابها نباشد. دوستانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های سخت افزاری را دارند، توصیه می کنم کتاب الکترونیک مدرسان شریف و مدارهای الکتریکی مدرسان شریف را هم تهیه کنند و گام به گام تدریس، تست های این کتابها را هم حل کنند. 

جزوه مدار الکتریکی و الکترونیکی در حین تدریس استاد کامل می‌شود. هر هفته نسخه‌ی جدید آن از سایت webpy بروزرسانی و در اختیار دوستان و همکلاسیان قرار می‌گیرد. برای دانلود جزوه به گیت هاب برید و فایل pdf مربوطه را دانلود کنید. می‌توانید برای تکمیل این جزوه در سایت گیت هاب نیز مشارکت داشته باشید. امیدوارم مفید واقع شود.

https://github.com/web-py/Electrical-circuit-booklet